Filarmonica „Banatul” Avancronica de concert Vineri 31 Octombrie Ora 19

În ultima zi a lunii octombrie, Filarmonica „Banatul” organizează un concert simfonic realizat în colaborare cu Asociaţia Culturală România-Korea. Dirijorul concertului, maestrul Tae Jung Lee, ne propune următorul program — Uvertura-fantezie „Romeo şi Julieta” de Piotr Ilici Ceaikovski, Existentia de Hyun Soo Jung, The Cry of Magpies de Hyukjin Shin şi Concertul pentru vioară şi orchestră în re minor de Aram Ilici Haciaturian. Toată lumea cunoaşte povestea celor doi îndrăgostiţi din Verona, o poveste despre dragoste şi moarte. Puţini însă ştiu că ea a apărut sub pana lui Luigi Da Porto în 1524, care a scris-o sub impresia unui eşec în dragoste. Numele lui a intrat în uitare, ca după 30 de ani povestea să fie reluată de Matteo Bandello, rămas în istorie ca autorul de drept. Deşi în Anglia, Italia, Franţa sau Germania au apărut mai apoi zeci de povestiri despre cei doi îndrăgostiţi, în diverse variante, singura versiune rămasă în istorie şi în inimile oamenilor este aceea a lui Shakespeare. Este evident că o seamă de compozitori au încercat să profite de un subiect atât de frumos şi tragic. Printre ei şi Ceaikovski, care cu forţa romantismului său tragic a scris frumoasa uvertură pe care o vom asculta în deschiderea programului.

Următoarele lucrări aparţin unor compozitori din Coreea şi la un sumar studiu al partiturilor înţelegem că nu este vorba de cântece populare sau de factură imnică cum am mai auzit pe scena Capitol, ci de compoziţii moderne, care deşi nu sunt lungi, au un mare grad de dificultate interpretativă. Suntem foarte departe de tipica pentatonie a tradiţionalelor cântece din acea zonă a lumii. Muzica lui Haciaturian este binecunoscută azi în lume în principal datorită bogăţiei sale melodice, ritmurilor specifice folclorului armean, dar şi armoniilor sale pitoreşti. Dacă succesul lucrărilor sale simfonice au început să-l facă cunoscut, faima mondială i-a adus-o concertul pentru vioară. La fel ca întreaga sa creaţie şi acest faimos concert îşi trage seva din coloratul folclor armean. Particularităţile melodiilor şi ritmurilor s-au unit cu marele talent muzical al lui Haciaturian născând o capodoperă. El însuşi mărturisea că a scris acest concert cu mult entuziasm. L-a dedicat lui David Oistrah, pe atunci (1940) o mare speranţă a violonisticii. De la magistrala interpretare la premiera de la Moskova până azi, această celebră lucrare a literaturii violonistice a câştigat deopotrivă atât inimile interpreţilor cât şi ale publicului. Vineri, 31 octombrie, solistă va fi violonista Yonnhee Kim.